ako sa zbaviť ploštíc - Tepovanie Poprad

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ako sa zbaviť ploštíc

niekoľko rád
Ak ste zistili výkyt ploštice posteľnej vo vašej domácnosti, čaká vás množstvo práce. Šanca, že sa ich zbavíte je veľká, ale musíte byť dôslední.

Ploštica posteľná sa dnes už nevyskytuje v zanedbaných domácnostiach, plných špiny a bordelu. Vôbec nie.
Môžete si ju doniesť domov napríklad z hotela, z práce, z obchodu, z ........

Ploštica posteľná je veľmi nepríjemné domáce "zvieratko". Jeho výskyt u vás doma zistíte bohužiaľ tak, že objavíte na svojom tele štípance, ktoré vás budú svrbieť a niekedy aj mierne bolieť. Štípance ploštice sú zvyčajne akoby v jednom rade, ale nie je to pravidlom. Štípu všade, no najskôr objavíte štípance na končatinách, potom na bruchu, trupe a niekedy aj na krku, či tvári, teda na miestách, kde to vidieť. Záleží to aj od toho, ako spíte, či ste prikrytí, alebo nie a koľko ich už doma máte.

Najlepšie je si to samozrejme neškriabať, ale skúste to, keď .....

Ak už teda určite viete, že máte doma plošticu, tak by ste mali v prvom rade zavolať firmu, ktorá sa ničením lezúceho hmyzu špeciálne zaoberá. Dobre si firmu preverte, aké má recenzie a pýtajte na postup prác, aby ste vedeli do čoho idete. V každom prípade - kopletné zneškodnenie ploštíc v byte trvá cca mesiac.
Ak ste sa ale rozhodli, že idete do toho sami, musíte si uvedomiť, že potom všetky následky spojené s ničením ploštíc znášate vy. Ak sú už ale veľmi premnožené a tomu aj zodpovedá počet štípancov na vašom tele, jednoznačne volajte špecializovanú firmu.

Ak máte ale na tele dva - tri štípance a objavili sa prvýkrát, je tu šanca sa s plošticami vysporiadať vlastnými silami.
Nevolajte firmu, ktorá tepuje, nepomôžu vám, ani my by sme vám nepomohli.

Postup prác:

Njprv musíte zistiť ohnisko, teda kde sa nachádza hniezdo ploštíc. Medzi najčastejšie miesta, kde sa skrývajú patria štrbiny v nábytku, posteli, v stenách, podlahových lištách ...., špáry v oknách, v podlahe, rohy miestností, nábytku, postele, záhyby sedačiek, matracov a pod. V rohoch matracov, za obrazmi, pod nočnými stolíkmi. Môžu sa skrývať v záhyboch záclon, v šuplíkoch, pod linoleom, za podlahovými lištami, v zásuvkách. Musíte byť dôslední a dôkladne prehľadať miestnosť, kde sa predpokladá ich výskyt. Ak ich nemáte doma veľa, môžu sa nachádzať zatiaľ iba v jednej miestnosti. Samozrejme, že treba prehľadať celý byt. Ak natrafíte na hniezdo, resp. nájdete dve - tri ploštice, hľadajte aj ich priesvitné vajíčka. Je možné, že nájdete aj ich zvleky, pretože ploštice sa pri raste zvliekajú. Pred každým zvlečením sa musia naciciať. Môžete nájsť aj ich trus. Sú to čierne bodky menšie ako makové zrniečko, po rozpučení, alebo roztretí nechávajú čierne, alebo krvavé stopy. Na nete nájdete množstvo obrázkov okolo tejto tématiky.

Na ničenie ploštíc musíte použiť chémiu. Mala by obsahovať dve základné zložky, ktoré ploštice usmrtia. Permetrín a tetametrín. Osobne odporúčam prípravok Super champion, od firmy AdLenka, s.r.o. Modrá fľaša, obsah 500 ml. Jedna zložka preruší činnosť nervového systému a živočích hynie, druhá zložka nedovolí celkový vývin ploštíc a ešte nedospelá ploštica hynie. Patrí medzi menej toxické prípravky, ale veľký pozor pri jeho použití, musíte sa držať návodu na použitie. 500 ml balenie stojí cca 3,50 bez rozprašovača, s rozprašovačom 4,50 eur s DPH. Dostať ho takmer v každom dobrom záhradkárstve.

Ak teda natrafíte na hniezdo, musíte použiť túto chémiu, alebo iný biocídny prípravok a nastriekať ho tam, alebo môžete použiť parný stroj, hoci nie veľmi odporúčam. Ak totiž použijete paru, tak jednak môžete ploštice, či ich vajíčka odfúknuť tlakom pary inde a ak chtete ploštice a ich vajíčka ničiť parou, tak musíte na jednom mieste zotrvať aspoň 5 sekúnd. Teda postupovať veľmi, veľmi pomaly. Prípravok musíte nastriekať všade tam, kde sa môže ploštica vyskytovať. Teda v rohoch, okolo postele, do škár postele, steny, dokonca ho môžete aplikovať na látku, bez jej poškodenia. Samozrejme nájdené ploštice zlikvidovať mechanicky - rozpučiť. Jedna samička nakladie za deň tri až päť vajíčok. Inkubačná doba, doba liahnutia je cca dva týždne.

Ak máte takto prevrátený celý byt hore nohami a všetko ste už prešli, tak musíte následne aplikovať dymovnicu. Je veľa výrobcov dymovníc, my by sme vám odporučili dymovnice DOBOL. 20 gramové balenie postačuje na 45 m2 bytu, ľahko si teda vyrátate, koľko ich budete potrebovať. Radšej vydymenie mierne predimenzovať, ako poddimenzovať. Jedna 20 gr. dymovnica stojí cca 17 - 18 eur s DPH.
Dymovnica nezanecháva šmuhy, smrad, nezanecháva žiadne vedľajšie nežiadúce stopy, nemení farbu nábytku. Aktivujete ju jednoducho vodou, návod nájdete aj na youtube, stačí zadať kľúčové slová. Pred aplikáciou dymovnice musíte pozatvárať všetky okná, ak zle tesnia vchodové dvere, tak utesniť aj ich. Musíte pootvárať všetky šuplíky, všetky dvierka na nábytku a nechať otvorené všetky dvere v izbách aby sa dym mohol dostať naozaj všade. Podvíhať vankúše a periny - najlepšie prehodiť cez sušiak, dvere a pod. Hneď po aktivácii (dobol má mierne oneskorený nástup dymu, aby ste mohli nerušene v pohode opustiť priestor) opúšťate priestor, byt na minimálne 4 hodiny. Je dobré, ak účinkuje aj dlhšie. Hneď po návrate si dáte rúško na ústa, alebo zadržíte dych a potvárate okná dokorán, aby sa miestnoti čo najrýchlejšie vyvetrali od štipľavého dymu. Potom pozatvárate skrinky, šuplíky ...

Teraz budete mať na chvíľu pokoj. O dva týždne musíte celý postup zopakovať. Keďže už po predošlej prehliadke viete, kde bol najväčší výskyt ploštíc, tak tam aplikujete postrek cielene a na predpokladané miesta tiež. Potom opäť dymovnica. Nenechajte sa učičíkať tým, že veď tu už nič nie je, tak povolím v ostražitosti. Veľmi ľahko sa vám to vypomstí, nová generácia ploštíc by vám to zrátala. Ak budú ešte nejaké dozvuky, tak aplikovať postrek. Majte na pamäti, že oni nedorastú a uhynú. Teda tie, ktoré sa po postreku prejdú a kontaminujú sa tak. Taktiež sa môže stať, že nájdete na svojom tele ešte nejaké menšie začervenané miesta. Môže to byť aj alergická reakcia na použitú chémiu.

Spomínanú chémiu si môžete zakúpiť aj v predajni Záhradkárske potreby u p. Bohumila Košického, v podchode pri "Výkriku", tel: 052/7721273.

Veľa zdaru a pevné nervy prajem.
 
Hľadaj
Copyright 2022. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky